Yrd. Doç. Dr. Oktay Aydın Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Görevlisi


Marmara Üniversetisi Atatürk Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü'nü 1990 yılında bitirdi. 1991 yılından bu yana Marmara Üniversitesi'nde akademisyen olarak görev yapmaktadır. Çok sayıda eğitim kurumuna danışmanlık yapmış, projelerde görev almış ve seminerler vermiştir. Ayrıca halen aynı üniversitede ders vermeye devam etmektedir. Eğitim dünyası ile ilgili yazıları Hürriyet, Milliyet, Radikal, Vatan, Akşam gazetesi gibi yayın organlarında yayınlanmış, birçok ulusal TV kanalında röportajları yer almıştır. Özel ilgi alanları; beyin ve öğrenme ilişkileri, iletişim ve iknanın psikodinamikleri, zeka ve zekanın geliştirilmesi, üstün yetenekli çocuklar ve eğitimidir.

Yrd. Doç. Dr. Adviye Pınar Konyalıoğlu Maltepe Üniversitesi Üstün Zekalılar Öğretmenliği Bölümü Öğretim Görevlisi


Marmara Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü'nden 1999 yılında mezun oldu. 2002 yılında aynı üniversiteden yüksek lisans derecesi ile mezun olan Konyalıoğlu, 2013 yılında da İstanbul Üniversitesi Özel Eğitim / Üstün Zekalıların Eğitimi Programında doktorasını yaptı. Halen Maltepe Üniversitesi Özel Eğitim Bölümü Üstün Zekalılar Öğretmenliği Bölümü'nde öğretim görevlisi olarak çalışan Konyalıoğlu, 'Üniversite öğrencilerinin duygusal ilişki bağlanma tarzları ile kişilik tipleri arasındaki ilişkinin incelenmesi', 'Bilinçli hipnoz ile sınav kaygısı programının üstün zekalı öğrencilerin sınav kaygılarını azaltmadaki etkilelerinin karşılaştırılması' konularında akademik çalışmalar gerçekleştirdi.

"Teoriler, eylemlere anlamlılık ve derinlik kazandırır. Kavramsal derinliğe sahip olanlar, gerçeğin de özüne daha yakın bir yerdedir. Eylemin bilinci, bakıp da görmeyi sağlayan teorik düşünceden geçer. Yaptığımız eylemi algılayabilmemiz, içselleştirmemiz ve eylemimizle barışıklığımız, yeni eylemler üretebilmemiz, sorunları çözmede alternatifler yaratabilmemiz hep teorik düşünebilmemizden geçer."

Yrd. Doç. Dr. Oktay Aydın